Wednesday, May 30, 2007
KÖTÜ, ÇOK KÖTÜ BİR ANI

Abim kaza yaptı.Büyük bir kazanın eşiğinden döndü.Üstelik gözlerimizin önünde oldu her şey.Şükürler olsun en ufak bir hasar görmeden atlattı.”Cana gelen, mala gelsin” hesabınca cana gelmedi ama, mala da pek fazla bişey olmadı.Tamamen karşı tarafın dikkatsizliği ve hatasından kaynaklanıyor.Hal böyle olunca “ben dikkat edeyimde, karşı taraf ne yaparsa yapsın” diyemiyorsunuz.Sizin hiçbir suçunuz olmasa dahi birilerinin dikkatsizliği ve boşvermişliği size fatura çıkartabiliyor.Allah önce onu çocuklarına sonra da bize bağışladı.Sude kazayı görünce kendince tepki göstermeye başladı.”Yaramaz baba arabayı patlattı, seni gidi gidi baba” diye bir de söylenişleri vardı ki görmeliydiniz.

Trafikte yaşananları görmek için illa araba kullanmaya gerek yok.Az çok hepimiz biliriz ki gözümüzü açıp kapayana kadar yaşayacağımız bir anlık hata bizi felaketlere sürükleyebilir.Tamir edilemez sonuçlar, geri getirilemez durumlar meydana getirebilir.Bunu her gün okuduğumuz gazetelerden, izlediğimiz televizyonlardan, takip ettiğimiz internet sayfalarından görüyoruz.Artık aşina olduğumuz trafik kazalarının çoğu ne yazık ki hatalı sollamadan, alkollü araç kullanmaktan ve aşırı hızdan kaynaklanıyor.Ne yazık ki bu sefer ki hata da hatalı sollama idi.Konulan onca levhalara, “içinizdeki trafik canavarını durdurun” sloganlarına rağmen aynı tas aynı hamam.Kırk defa söyledik, kırkbirinci defa söylüyoruz, hatalı sollama yapmayınız.Ne kadar dinlendiği malum!

Şimdi bunları yazabilmek inanın çok güzel.Allah korusun bu cümleler yerine daha farklı cümleler kurmak zorunda kalabilirdim.Ne için? Daha ehliyetini dahi almadan sokağa bırakılan, üstelik hata üstüne hata yapan biri yüzünden.Bu şekilde eline direksiyon tutuşturulup, ayağının altına araba çeken sorumsuz anne babalar yüzünden.

Ve şükrediyorum.

Önce Allah’a.Allah’ım teşekkürler.Bana bu cümleleri yazdırdığın için.
Sanırım bir de abimin araç sürme tekniğine borçluyuz biraz da.Kendisi genellikle yavaş ve dikkatli kullanır.Çünkü ben diyeyim iki saniye, siz deyin bir saniye daha erken gelmiş olsaydı olay yerine yine kötü sonuçlar olabilirdi.Herşey öncelikle Allah’ın takdiri, sonra zamanın bu seferlik bizden yana işlemesi, verilmiş sadakası olması ve çocukları ve duaları ve bilmiyorum belkide daha fazla birsürü etken.

Sokağa çıkıp ayağımızı yerden kestiğimiz zaman, etrafımızdaki, karşımızdaki insanları düşünelim.Yapacağımız ufacık bir hata, birilerinin hayatının kararmasına neden olabilir.Çocuklar babasız, kardeşler abisiz, anne babaları evlatsız kalabilir.Çok basit nedenler, birilerinin hayatlarının dönüm noktası olabilir.Ne yazık ki son pişmanlık yine fayda etmeyecektir.

Araçlar bize konfor sağlamak, gideceğimiz yerlere daha kolay ulaşmamızı sağlamak için varlar.Ve tabiki hayatımızı kolaylaştırmak için, zorlaştırmak için değil.Kaza yapanlar ve kazaya uğrayanlardan olmaktan uzak olmak dileklerimle.Tabiki bir de, başkasının hataları yüzünden ceremesini çekenlerler bizler olmamayız.Ne yazık ki trafikte her koyun kendi bacağından asılmıyor ama su testisi su yolunda kırılıyor.

Sağlıcakla ve yine sağlıcakla kalınız.

Hayat çok kıymetlı, bir saniyelik zamanla sonlandırılabilsa da, hayat çok kıymetlı.
Hııı unutmadan yenge sadaka vermeyi unutmazsınız inş.Mesela ben buradayım, gariban Süveyda’ ye verebilirsiniz:)

Labels: , , ,

posted by suveyda @ Permalink ¤10:57 AM  
12 Comments:
 • At 1:42 PM, Anonymous Anonymous said…

  çok çok geçmiş olsun suveydacım..çok üzüldüm gerçekten..ucuz atlatılmış..
  Rabbim upuzak tutsun kazaları ve belaları ailenin ve senin üzerinden..ve herkese de kazasız belasız günler olsun tabikii..bir canımız var o da Allah'a emanet..ne diyeyim..

  berhe

   
 • At 7:42 PM, Anonymous emircan said…

  Geçmiş olsun.Ucuz atlatmışsınız gerçekten.Allah beterinden saklasın.

   
 • At 10:27 PM, Blogger suveyda said…

  berhe,
  berhecim çok teşekkürler.
  kesinlikle ucuz atlattı.
  nefes alacak ömrü varmış diyorum artık.
  zaten zamanı gelince biz ne bir an ileri alabiliyoruz, ne de bir an geri.herşey Allah ın takdiri.
  sendende, sizden de uzak olsun inş.
  emircan,
  emircan bey, teşekkürler.
  inanın bu dileklere böyle cevaplar yazmak çok güzel.Allah sizdende uzak tutsun inş.
  çok ucuza geldi bu seferki.
  oh be espiri bile yapabiliyorum:)

   
 • At 11:10 PM, Anonymous Anonymous said…

  büyük geçmiş olsun suucum..
  Hz.Allah korumuş bi daha da göstermesin.
  evet herşey Allah'ın takdiri.senin de dediğin gibi biz ne kadar dikkat etsekte bazıları yüzünden hayatın mahvolabiliyor onlar normal bi şekilde devam ediyorlar hayatlarına..tüylerim diken diken oldu:S
  neyse geçmiş gitmiş espiri yapmaktan ve dua etmekten başka yapacağımız bişi yok.hem kazanın faydalarıda var ben ambulans görmemiştim soona hiç boyunluk takmamışlardı daha önce yatağa bağımlı insanların halinden anlamazdım koltuk değneğim olmamıştı deip daha fazla saçmalamıor öpücüklerimi gönderip usulca ayrılıorum.. :p

  betül

   
 • At 12:15 AM, Blogger RAINBOWALKER said…

  gecmis olsun...

   
 • At 12:42 AM, Blogger Gönül Pınarı said…

  Çok büyük geçmiş olsun suveyda,

  Kaza geliyorum demez diyorlar ama, bizim memlekette bazı kazalar bağıra bağıra geliyor. Ama insanlarımız gafletinden mi, cehaletinden mi yoksa cesaretinden mi bilmiyorum, bu sese pek kulak vermezler. Trafik kazalarının yüzde doksanı insan hatasından kaynaklanıyor. Kalan yüzde onunun da yol ve araç yüzünden olduğu söylenir ama, yolu yapan da, araçına zamanında bakım yapmayan da yine insanlardır.

  Bizde bir de yanlış kabul var ki, dünyanın başka yerlerinde böyle söyleyenler her halde normal karşılanmaz. " Kurallar ihlal edilmek içindir" deriz. Ne kadar yanlış ve ifade. Bunu söyleyenler espri olsun diye söylüyor olsalar bile, çok yanlış bir söylemdir. Kurallar çok pahalı tecrübelerden süzülmüş gelmiştir. Çiğnenemek için değil, uyulmak için konulur. Buna rağmen kuralsızlığı kural haline getirenler, hem kendilerini, hem de başkalarını büyük zarar ve ziyanlara sokabiliyorlar. Allah akıl izan ve feraset versin diyorum.

  Bu küçük kaza seni biraz korkutmuş olsa da, maşallah espri anlayışında bir eksilmeye sebebiyet vermemiş. Yengenden sadaka isteyecek kadar kendine bir pay çıkartmaya çalışıyorsun. Anlaşıldı Suveyda, sen tekeden süt, sinekten yap bile çıkarırsın.

  Tekrar geçmiş olsun diyor, Rabbim herkesi maddi ve manevi zarar ve ziyanlardan, kaza ve belalardan muhafaz eylesin diyorum.

   
 • At 1:50 AM, Blogger kayhanovic said…

  kaza geliyorum demiyor malesef allah koruyor ne kadar iyi şöför olursan ol karsı tarafın hatası yüzünden basına gelmedik kalmıyor.
  verilmiş sadakası varmış allah korusun ya

   
 • At 8:24 AM, Anonymous mehmetabi said…

  Hayırlı Sabahlar Suveyda Hanım
  Hepinize büyük geçmiş olsun
  Rabbim büyük beterinden korusun
  Gerçekten sadaka belayı deff eder
  Sadaka vermeye devam....

   
 • At 10:26 AM, Blogger suveyda said…

  betül,
  betülcüm çok sağolasın.
  tam kişi yorum yapmış yani:)
  şimdi sana o günleri hatırlattım, bak bunu hiç düşünmemiştim, ama geçmiştir artık şükür atlattın.gülebiliriz demi:)yeterince espirisini yaptık zaten.
  Allah bi daha göstermesin nee cimmm.
  sende az dikkat et ama aaaaaaaa:)


  rainbowalker,
  teşekkür ederim.
  sizden uzak olsun.  gönül pınarı,
  evet gönül pınarı, her ne kadar adı kaza da olsa çoğu bizim dikkatsizliğimiz, gözardı etmemizden kaynaklanıyor.halbuki bu kadar önemli bir mevzuda, hayatımıza mal olacak durumda az cık dikkat etsek, edebilsek pek çok kazayı savmış oluruz ama maalesef.her zaman dediğimiz laf var ya "bişey olmaz, bişey olmaz" . sanırım trafiğe çıkınca biraz bencil oluyoruz, ve sadece kendimizi düşünüyoruz.oysa ki çevreye de zarar verebiliyoruz işte böyle.
  sadaka meselesini duyurdum ama duyan kim gönül pınarı, bana hala bişey vermediler, ben sorarım onlara:)  kayhan,
  kesinlikle kayhan.
  diyorum ya, abim o kadar dikkatli ve yavaş sürerki araba içinde daralırsınız.bu arabanın gazı yok sanırsınız:)
  ama işte her zaman sizin dikkatsizliğinizden kaynaklanmıyor kazalar.
  senden de uzak olsun inş.
  bence senin içinde de trafik canavarı var sanırsam galiba:)  mehmet bey,
  teşekkürler mehmet bey,
  sizlernde uzak olsun inş.
  evet kötü bir anıydı ama ucuz atlattık.
  sadaka çok önemli hemde çok.

   
 • At 2:45 PM, Blogger Aşk-ı Beka said…

  çok geçmiş olsun suveydacım, Rabbim esirgemiş..
  çok çok haklısın trafik hakkında yazdıklarınla..sözlerime tercüman olmuşsun...
  ah sürücüler biraz daha dikkatli-yavaş sürseler..keşke..
  sevgiler..

   
 • At 5:43 PM, Anonymous bedish said…

  s.a süveyda!Çok geçmiş olsun...Gerçekten verilmiş sadakanız varmış...
  ,,,,,,,,
  Bu arada sadaka hala sahibine ulaşmadıysa ben hesap no.mu göndereyim...
  Gariban bi öğrenciden başka sadaka nereye verilebiir ki?dimi..

   
 • At 8:15 PM, Blogger suveyda said…

  aşk-i beka,
  teşekkürler aşk-i bekacım.
  geçti şükür.
  demi, keşke az daha yavaş sürseler ve biraz daha dikkatli olsalar.
  şu sıralar televizyonlarda kısa filmler dönüyor trafik hakkında.alınması gereken çok dersler var.


  bedish,
  a.s bedishcim.
  çok sağol.
  bu anıda geçmişte yerini buldu kazalı belalı ama çok kötü şeyler olmadan.

  uyanıkları severim bedish cim ama benden uyanıklarını değil:)
  vermişlerdir inş.bana da gelmediki:)

   
Post a Comment
<< Home
 
 

about me
gelirsin gidersin dostumsun, gelmezsin gitmezsin neyimsin
Udah Lewat
Archives
Dua
Allah’ım, Sana tutunuyorum, Kimsenin yere atmasına izin verme beni. (Sadi)
Martı

“Yaşamak için ne çok sebep var,” diye düşünüyor uçmanın anlamına vardıkça. Kabiliyetlerinin sınırlarını aşmak, onu yaşatan en büyük sebep. Onun için balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka sebepler de var yaşamak için. Cehaletimizi kırabiliriz. Becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekâmızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi hür olabiliriz!

Böyledir

Başkasını kıran, inciten bir insanın kendisi de bundan mutlaka yara alır.Kötülüğün oku mutlaka geri döner

Budur

Ne gökte, ne denizde, ne dağların içinde, ne de ormanların kuytu bir köşesinde, hiçbir yer yoktur ki, insan yaptığı fenalıktan, karşılığını görmeden, kurtulup sıyrılabilsin

Arkadaşlar
Designed-By

Visit Me Klik It
Credite
15n41n1